Najnowsze Wiadomości - Topdrogeria

Odpryskiwanie lakieru hybrydowego – jak temu zapobiec?

Czy lakiery hybrydowe odpryskują? Jeśli tak to jak temu zapobiec, czy można temu zapobiec? Dlaczego manicure hybrydowy jest mniej trwały, hybryda odpryskuje, odpada odchodząc płatami? Poniżej, postaramy się wyjaśnić dlaczego tak się dzieje. Zacznijmy od tego, że poprawnie wykonana stylizacja hybrydą utrzymuje się minimum dwa tygodnie, czasami nawet dłużej i tylko mało estetyczny odrost i chęć zmiany koloru na inny jest w takiej sytuacji powodem dla którego usuwamy hybrydę

Chcąc sprostać oczekiwaniom naszych klientów poruszamy nie tylko tematykę szeroko pojętej stylizacji paznokci, ale również rożne problemy wynikające ze stosowania lakierów hybrydowych. Dlatego też w nawiązaniu do naszego artykułu, poświęconego tematyce „Marszczenia się lakieru hybrydowego – jak temu zapobiec?”, dziś postaramy się zgłębić problem związany z odpryskiwaniem lakieru hybrydowego. Nie ma kobiety która nie marzyłaby o pięknych zadbanych dłoniach z idealnie pomalowanymi paznokciami, które na długo pozostają ładne, błyszczące i w nienaruszonym stanie. Z siłą huraganu lakiery hybrydowe wkroczyły na Polski rynek kosmetyczny jako prawdziwy hit. Od kiedy lakiery hybrydowe pojawiły się na rynku, bardzo szybko zyskały ogromne grono zwolenników. Ich trwałość, intensywność kolorów i połysk spowodowały, że kto raz spróbował, ten niechętnie powraca do klasycznego manicure. Hybryda to wyjątkowo udany wynalazek kosmetyczny, bez którego wiele z nas nie potrafi wyobrazić już sobie malowania paznokci

Manicure hybrydowy to metoda stylizacji paznokci, w której wykorzystuje się połączenie dwóch doskonale znanych w kosmetyce preparatów – lakieru do paznokci i żelu do manicure. Paznokcie i hybryda to połączenie trwałe i pięknie się prezentujące przez dwa-trzy tygodnie. Dodatkowo hybrydowe paznokcie wyglądają naturalnie, są odporne na uszkodzenia, a lakier nie odpryskuje. Oczywiście nie byłoby tego artykułu, gdyby faktycznie nie odpryskiwał, zatem jakie są tego przyczyny, jak temu zapobiegać, co zrobić aby ten problem o ile się pojawił został szybko wyeliminowany? Mam nadzieję, że w tym artykule każda z Was znajdzie dla siebie cenne wskazówki. Zatem przejdźmy do konkretów.

1. Źle przygotowana płytka:


 
Niezwykle istotne jest przygotowanie płytki, poprzez jej delikatne zmatowienie i odtłuszczenie. Jest to bardzo ważne, gdyż od tego trwałość naszego manicure hybrydowego. Do zmatowienia posłuży nam bloczek polerski, a do odtłuszczenia – specjalne preparaty bądź cleaner, dodatkowo można użyć preparatu zwiększającego przyczepność - primer od Semilac. Paznokieć powinien mieć usunięte skórki z powierzchni płytki, jeśli tego nie zrobimy i skórki zostaną zalane lakierem, zacznie on odpryskiwać. Bardzo istotne jest wypiłowanie paznokcia w odpowiedni kształt.


2. Zalewanie skórek:


 
Zalewanie skorek w trakcie wykonywania manicure hybrydowego również może powodować odpryskiwanie lakieru. Jeśli utwardzisz lakier na skórkach, powietrze dostanie się między stylizację, a płytkę i lakier nie utrzyma się na paznokciu. Oczywiście można temu zapobiec, poprzez usunięcie (odsunięcie) skórek, a w przypadku ich zalania, lakier możemy usunąć patyczkiem lub pędzelkiem nasączonym w cleanerze albo też zmyć całość cleaner’em i nałożyć lakier ponownie. Zalane skórki oprócz tego, że są przyczyną odpryskiwania lakieru, to również paznokcie wyglądają bardzo nieestetycznie. Fakt, że lakier hybrydowy nie zasycha tak jak normalny lakier, daje nam sporą swobodę. Jeśli przez przypadek zalejemy skórki, możemy za pomocą drewnianego patyczka pozbyć się nadmiaru produktu. Ponadto zalewanie skórek to błąd, który może zakończyć się uczuleniem. Takie przypadki zdarzają się rzadko, ale warto wiedzieć, jakie może być ich źródło. W sytuacji uczulenia na jakiś konkretny składnik, gdy wykonujemy manicure niepoprawnie i zamiast położyć preparat na płytce paznokcia, malujemy nim skórę – może pojawić się uczulenie. W większości przypadków uczulenie jest skutkiem niepoprawnego wykonywania i zdejmowania manicure hybrydowego.

3. Zbyt duża ilość nakładanych produktów:

W tym przypadku mniej znaczy lepiej, a mianowicie lepiej nałożyć dwie względnie trzy cienkie warstwy lakieru niżeli jedną za grubą. Pamiętajmy również, że niektóre ciemne lakiery mogą być bardziej problematyczne pod tym względem i mimo nałożenia cieniutkich, warstw mogą się marszczyć. Wtedy problemem może być lampa o zbyt małej mocy. Kiedy warstwa jest zbyt gruba, zwiększa nam się prawdopodobieństwo, że produkt spłynie z paznokcia na skórki, i odejdzie nam najczęściej całym płatem, lub też lakier pomarszczy się i zacznie odchodzić od płytki. Dobrej jakości lakier hybrydowy to maksymalnie 2 cienkie warstwy. Im więcej warstw lakieru tym grubszy paznokieć, wyglądający sztucznie, na który działają różne naprężenia. Efekt może być taki, że w miejscu największych naprężeń lakier może nam odskoczyć z płytki paznokcia. Oczywiście grubość nakładanej warstwy, dotyczy również nakładania odpowiedniej ilości bazy i top-u. Jak nałożycie za dużo bazy, która z reguły ma rzadką konsystencję, zaleje wam skórki, co spowoduje, że lakier zapowietrzy się Wam przy skórkach i po kilku dniach odejdzie.

4. Przemywanie każdej warstwy cleanerem:

Wbrew pozorom często popełniamy ten błąd. Nie należy przemywać płytki po nałożeniu każdej warstwy, zmywając (niezwykle potrzebną w całym procesie) warstwę dyspersyjną. To warstwa, która nie utwardza się pod lampą, przez co pozostaje lepka. Dzięki niej baza może bardzo łatwo połączyć się z lakierem, a lakier z topem. Tylko niektóre produkty przemywa się cleanerem: Top i Top Mat Total. Bazy po utwardzeniu nie przemywamy. Po to ona jest żeby łączyć ze sobą kolejne warstwy lakieru.

5. Używanie produktów różnych marek:

Niezwykle istotne jest, aby nie używać produktów różnych marek przy wykonywaniu manicure hybrydowego. Baza czy top innej marki, niż lakier hybrydowy? Niestety często jest tak, że te produkty nie pasują do siebie, co wpływa na wytrzymałość całego manicure. Nigdy nie mamy pewności, czy te preparaty będą ze sobą współgrać i czy prawidłowo się połączą. Warto pozostać wiernym jednej marce i oszczędzić sobie rozczarowań.

6. Brak zabezpieczenia wolnego brzegu paznokcia:

Podczas wykonywanie manicure hybrydowego, chodzi po prostu o to, by powietrze nie dostało się pod lakier. Należy więc zabezpieczyć wolny brzeg paznokcia, poprzez jego zamalowanie. Często przy wykonywaniu manicure hybrydowego zapominamy o tym, gdyż niewiele z nas wykonywało to przy stylizacji tradycyjnym lakierem. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn odpryskiwania lakieru.

7. Nieodpowiedni czas trzymania w lampie:

Bardzo duży wybór lamp, podyktowany szeroką ofertą producentów sprawia, że często kierując się przede wszystkim ceną, dokonujemy zakupu nieodpowiedniej lampy o nieodpowiedniej mocy, jeśli dojdzie do tego nieodpowiedni czas utwardzania poszczególnych warstw manicure hybrydowego, może pojawić się problem odpryskiwania lakieru hybrydowego. Czas utwardzania zależy od posiadanej lampy! Niektóre są LED-owe, a niektóre UV LED. Są lampy, które mają moc 36 W, ale i takie które mają 6 W. Orientacyjne czasy dla lamp Semilac wynoszą: lampa UV 36 W – 2 min, lampa LED UV 9 W – 40 s. Przy lampach innej mocy trzeba odpowiednio wydłużyć lub skrócić czas utwardzania. Przyczyną odpryskiwania lakieru hybrydowego może być również stara lampa. Niezwykle istotny jest także dobór odpowiedniej lampy, ponieważ każdy lakier hybrydowy danej firmy powinien być utwardzany w lampie od tego samego producenta. Dlaczego? Ponieważ tylko stosowanie systemu jednego producenta daję gwarancję kompatybilności produktów a tym samym gwarancję ich łączenia i trwałości. Oczywiście część klientek próbuję łączenia kilka firm, efekty są różne stąd też nie ma gwarancji trwałości stylizacji przy łączeniu firm. Trzeba także zwracać uwagę na żarówki w lampie UV, które należy wymieniać tak często jak zaleca producent. Kiedy produkt nie będzie odpowiednio utwardzony, jego trwałość również nie będzie należyta.

8. Obcinanie bądź piłowanie hybrydy:

Absolutnie niewskazane w przypadku manicure hybrydowego jest jakiekolwiek piłowanie czy obcinanie paznokci. Obcinając bądź piłując płytkę, odsłaniamy wolny brzeg paznokcia. Co za tym idzie, powietrze, tłuszcze i wszystkie zanieczyszczenia dostają się do środka. Hybryda w takich okolicznościach nie ma szansy się utrzymać i wcześniej czy później nastąpi odpryśniecie lakieru hybrydowego. W żadnym wypadku nie piłujemy już paznokci i wolnego brzegu już po zrobieniu i pomalowaniu paznokci.

9. Zły stan paznokci:

Odpryskiwanie hybrydy może powodować również nierówna, cienka jak papier czy popękana płytka paznokciowa. Nałożenie bazy na płytkę w tragicznym stanie jest totalnie bez sensu. W takich przypadkach idealnie sprawdzi się baza samopoziomująca. Może być również tak, że paznokcie mają naturalne nierówności, przez co pod lakier ciągle dostaje się powietrze. Można spróbować wyrównać poziom płytki lakierem typu Semilac Hardi, albo zwykłym żelem i dopiero wtedy nanieść kolor. To produkt, który wypełni nierówności, wymodeluje płytkę i ją odbuduje. Problemem są również kruche i rozdwajające się paznokcie - niestety hybryda nie będzie trwała na paznokciach osłabionych, kruchych czy rozdwajających się, wówczas zalecamy zaprzestanie hybrydy celem wzmocnienia i zregenerowania płytki paznokciowej. Odpryskiwanie lakieru hybrydowego ma również miejsce, w przypadku występowania różnych chorób  dermatologicznych, nakładanie preparatów do lakieru hybrydowego jest wówczas absolutnie zabronione. Konieczne jest wyleczenie płytki.

10. Data ważności lakieru hybrydowego:

Każdy produkt ma termin przydatności, tak jest również z lakierami hybrydowymi. W przypadku zwykłych lakierów było to od razu widoczne, bo lakier gęstniał, jednak w przypadku hybryd najczęściej z lakierem nic się nie dzieje na pierwszy rzut oka, ale może powodować odczyny, mniejsza trwałość stylizacji, a tym samym odpryskiwanie lakieru hybrydowego.

11. Naturalnie mocno nawilżona i natłuszczona płytka:

Jeśli wszystkie z powyższych zasad zostały spełnione, a hybryda nadal się nam nie trzyma, problemem może być zbyt nawilżona płytka naturalna, która jest już indywidualna cechą niektórych osób. Zdrowie paznokci jest zależne od zachowania równowagi między woda, a tłuszczem. Każdy rodzaj tłuszczu znajdujący się w organizmie prawdopodobnie znajdzie się też w paznokciu. Jeśli nasza płytka ma zbyt dużą zawartość wody i tłuszczu, może się to przyczynić do niskiej trwałości manicure hybrydowego, a w konsekwencji do odpryskiwania lakieru hybrydowego.

Reasumując, jeśli przy wykonywaniu manicure hybrydowego będziemy unikać powyższych błędów nasze paznokcie pozostaną piękne i zadbane na długo. Zadbajmy o to, aby manicure hybrydowy za każdym razem wykonywać, przestrzegając wszystkich zasad, pamiętając o usuniętych skórkach, płytka była odpowiednio zmatowiona i odtłuszczona, wszystkie składniki wykorzystywane przy wykonaniu manicure hybrydowego były tego samego producenta, lakier miał aktualny termin ważności oraz aby był nakładany cienkimi warstwami, a przy każdej warstwie był dokładnie zabezpieczony wolny brzeg paznokcia. Czas utwardzania w lampie niech będzie taki, jaki zaleca producent, zakładajmy rękawiczki przy używaniu środków chemicznych oraz w miarę możliwości unikajmy uszkodzeń mechanicznych paznokci. Jeśli zastosujemy się do wszystkich powyższych punktów, będziemy cieszyć się pięknymi paznokciami w ulubionym kolorze nawet do 3 tygodni, a powodem jego usuwania będzie wyłącznie chęć zmiany koloru paznokci lub odrost, na który nie mamy wpływu, a nie odpryskujący lakier.